1. Архив
1.1 Работна среща и обучение в Бургас- 01-05.07.2014
В началото на месец юли (01-05.07. 2014 г.) в гр Бургас се проведе Техническа среща и обучение на обучители за работа с Уеб базирания софтуер за оценка и анализ на риска от нефтени разливи в Черно море по Проект ”Създаване на Междууниверситетски център за управление и оценка на риска за превенция на екологични и технологични рискове в Черно море (IUCRISKMAN.
Домакини на събитията бяха Университет „Проф. д-р Асен Златаров" и Черноморски институт, които посрещнаха своите международните партьори:
Морски университет от гр. Констанца, Румъния,
Национален морски университет от гр. Одеса, Украйна
В рамките на техническата среща бяха представени различни гледни точки, мнения и анализи, свързани с управлението и оценката на икономическите, технологичните и екологичните рискове, в акваторията на Черно море, включително и рисковете за човешкото здраве.
Разгледани и методологиите за анализ и оценка на различните видове рискове в Черно море, предмет на изучаване в следдипломния квалификационен курс по проекта.
Представена беше и концепцията за следдипломна квалификация и създаването на междууниверситетски център за оценка и анализ на екологични и технологични рискове в Черно море.
По време на събитието беше представен Уеб базираният софтуер за оценка и анализ на риска от нефтени разливи, превенция и обучение в Черно море и практически беше обяснен начинът на работа с него.
В края на обучението, участниците в него получиха сертификати за преминатото обучение от обучаващите експети и ръководителя на проекта – доц.д-р Ирена Марковска.
1.2 Семинар 1 по проекта – 06-09.02.2014 г., Констанца
От 6 до 9 февруари 2014 г. в гр. Констанца, Румъния се проведе Семинар 1 по проекта - «Инциденти и катастрофи в Черно море- анализ на причините и последствията». В него участваха четирите партньорски организации: Бенефициентът- Университет „Проф. д-р Асен Златаров" гр. Бургас, Пратньор 1 - Морски университет в гр. Констанца, Румъния, Пратньор 2 - Национален морски университет в гр. Одеса, Украйна и Пратньор 3 - Черноморски институт в гр. Бургас. Освен тях в Семинара взеха участие и редица представители на крайните бенефициенти от Румъния:
В рамките на семинара се организира пресконференция за представяне на проекта пред румънската общественост. Домакините на събитието - в Морски Университет Констанца организираха презентация на лаборатории и симулатори, които представляваха огромен интерес за всички участници в Семинар 1 и гости. Представени бяха:
По време на четирите семинарни дни се изнесоха редица доклада и презентации, които ще бъдат включени в брошурата “Инциденти и катастрофи в Черно море- анализ на причините и последствията”. Брошурата ще е двуезична – ще излезе на национален език и на английски език и ще се отпечата и разпространи в България, Румъния и Украйна.
Семинар 2 завърши с техническа среща парньорите за проектните дейности и за предстоящите събития. Бяха събрани, разработените по проекта въпросници, които ще бъдат основата за разбработването на уеб базирането софтуерно приложение за оценка, управление и превенция на екологични, технологични и екологични рискове в Черно море.
1.3 Работна среща и представяне на проекта в Бургас, 07-10.11.2013 г.
В периода 7- 10 ноември 2013 год. Бенефициентът - Университет «проф. д-р Асен Златаров», домакинства работна среща на тема «Мениджмънт на екологичния риск и оценка на риска с цел превенция в Черноморски регион», по проекта. На уъркшопа присъстваха представители от Университета, на Черноморския институт – гр.Бургас и на двата чуждестранни партньора - Морски Университет в Констанца, Румъния и Националния Морски Университет в Одеса, Украйна.
В рамките на събитието се организира пресконференция за популяризиране на проекта пред Бургаската общественост и медии (на 8.11.2013 г. в хотел Аква, гр. Бургас). Сред гостите бяха: доц. Маруся Любчева - автор на проектната идея и настоящ Евродепутат, г-н Евгени Врабчев- заместник областен управител на Област Бургас, Зам. Ректорите на Университет «проф. Д-р Асен Златаров» - проф. Валентин Ненов, доц. Магдалена Миткова и доц. Петранка Пипева. На събитието присъстваха много граждани и представители на медии от Бургас и региона. Поздравления към присъстващите отправиха проектните партньори - ректора на Морския Университет в гр. Констанца: проф. Виолета Чукур и заместник ректора на Националния Морски Университет в гр. Одеса - Проф. Сергей Руденко, доц. Магдалена Миткова от името на Ръководството на Университет „проф. д-р Асен Злаптаров”, Милен Димитров- от името на Черноморски институт.
Бяха проведени и срещи на проектните партньори с представители на някои от заинтересованите страни по проекта, в това число Областна Управа - Бургас и Пристанище - Бургас.
В края на техническата среща се прие съвместна работна програма за целия двугодишен прериод, с план за работа по обучителните мероприятия, предвидени в проекта – разработване на програма за следдипломна квалификация и организиране на обучение на 21 студенти от трите университета чрез конферентна връзка.
2. Предстоящо
В периода септември- октомври 2014 г., в Черноморски институт – Бургас предстои обособяването и оборудването на риск- инфо точка за създаване на възможност за обучение по въпросите на управлението и оценката на екологичния и технологичния риск в Черно море, посредством интерактивна връзка между партньорите по проекта.
2014 © Черноморски институт. Privacy Policy | Условия за ползване