Проект № 2.2.1.73194.264 “Създаване на Междууниверситетски център за управление и оценка на риска за прeвенция на екологични и технологични рискове в Черно море” (IUCRISKMAN), финансиран от ОП „Черноморски басейн” 2007-2013 стартира на 01.09. 2013 и е с продължителност 24 месеца. Проектът е на стойност 412 669,60 евро. В него участват четири партньорски организации от 3 черноморски държави.
Основната цел на проекта е: Съвместна работа и взаимно сътрудничество с оглед по-устойчиво икономическо и социално развитие на регионите на Черноморския басейн.
Специфичните цели на проекта са:
Целевите групи, към които е насочен проекта са:
В изпълнението на проекта са заложени 5 основни групи дейности, релевантни към общата и специфични цели.
1- ва група от дейности: Създаване на обща методология за анализ и оценка на екологичния и технологичен риск и ефективни превантивни мерки в Черноморския басейн.
2- ра група от дейности: Разработване на програма за придобиване на професионална квалификация по „Управление и оценка на риска за предотвратяване на екологичния и технологичен риск в Черноморския басейн”, създадена за 3-те партньорски университета, като по линия на устойчивост на дейностите по проекта се предвижда на по- късен етап тя да прерастне в съвместна магистърска програма
3 - та група от дейности: Създаване на Междууниверситетски център и мрежа за управление и оценка на риска за предотвратяване на екологичния и технологичен риск в Черно море;
4 - та група от дейности: Визуализация на проекта. Тя ще се реализира чрез засилена рекламна кампания относно целите на ОП „Черноморски басейн” 2007-2013 и в частност на проекта, чрез публикации в медиите, рекламни брошури, листовки, издаване на методология, на сборници от семинарите и т.н.
5 - та група от дейности: Управление и координация на проекта
Крайните бенефициенти са:
В хода на изпълнение на задачите на проекта ще бъде разработен специален софтуер за превенция на риска в Черно море. Предвидено е за работа със софтуера да бъдат обучени 90 представители от местни и регионални публични администрации, пристанищната управа и черноморските крайбрежни органи от трите държави, участнички в проекта.
В Университет „Проф. д-р Асен Златаров” ще се обособи модерна зала с 11 нови компютъра, LCD панел и конферентна връзка, в която ще се проведе обучение на общо 21 студента от специалисти от трите университета (по линия на следдипломна квалификация). 7 от студентите ще са Университет „Проф. д-р Асен Златаров”.
При всеки от партньорите ще бъде обособенаи оборудвана риск-инфо-точка, която има за цел да предостави възможност за интерактивно обучение и размяна на информация по въпросите на управлението и оценката на екологичния и технологичния риск в Черно море, посредством интерактивна връзка между партньорите по проекта .
2014 © Черноморски институт. Privacy Policy | Условия за ползване