ЗАКЛЮЧЕНИЕ - ОБРЪЩЕНИЕ
Кръглата маса, проведена на 5 – 7 юни 2019 г. в гр. София, постави акцент върху насърчаването на конструктивен диалог и на устойчивите форми и структури за равноправно и обективно обсъждане на най-острите съществуващи и нововъзникващи проблеми, и предостави възможност за изява на политици, експерти, учени и представители на граждански структури да изразят своите позиции и да предложат възможни решения.
Участниците в Кръглата маса от няколко европейски страни обсъдиха състоянието на междудържавните отношения и въпросите, свързани с устойчивото развитие на Балтийския, Средиземноморския и Черноморския региони, определяйки прилагането на утвърдените международни принципи и норми, преодоляването на политическите предизвикателства и рискове, обезпечаването на енергийна сигурност и реализирането на макрорегионално сътрудничествo като неразделна част от националните, регионалните и европейските политики. Споделените позиции ясно отразиха експертните мнения по политиките на сближаване, изграждане на сътрудничество и партньорство при реализиране на принципите на синята икономика, интегрирано управление на морските екосистеми, енергийна свързаност и колективна сигурност. Сътрудничеството в изследователската област, свързано с ефективното използване на морските ресурси и борбата с климатичните промени, оформи дискусията като иновативна и с перспективи за изграждане на нови хоризонти.
В хода на дискусията бе очертано значението на Балтийския, Средиземноморския и Черноморския региони за по-нататъшното развитие на Европейския съюз (ЕС) и за повишаване на резултатността на политиките, които ще бъдат прилагани в изменящите се политически и социално-икономически реалности на 21-я век.
Обърнато бе внимание на прилагането на международните конвенции и договори при осъществяване на всякакви дейности в моретата и крайбрежните зони, както и на специфичните решения за преодоляване на дълго съществуващите „замразени“ и възможните нови конфликти, поради тяхното сериозно влияние върху цялостното състояние и бъдещото развитие на отношенията в Европа.
Участниците отправиха призив към всички държави, граничещи с Балтийско, Средиземно и Черно море да спазват утвърдените принципи и норми на международното право, с оглед на запазването на мира, международния ред, взаимното доверие и съвместната сигурност в акваторията на тези морета и прилежащите им територии.
Отбелязано бе определящото значение на свързаността в ЕС, на важната роля на Балтийско, Средиземно и Черно море за укрепване и стабилизиране на енергийната сигурност на европейските страни, и на влиянието на енергийните коридори и различните видове морски индустрии и дейности върху екологичната сигурност в тези морски региони.
Експертнният характер на дискусията на кръглата маса се допълни от очертаните зони за изява и действия на гражданския сектор, който има важна роля във всеки сериозен процес, особено при формиране на стратегическите подходи и политиките на ЕС в новите политически реалности след последните избори за Европейски парламент.
Участниците определиха изграждането на културни и икономически коридори между Балтийския, Средиземноморския и Черноморския региони като сериозна предпоставка за развитието на алтернативни подходи и политики от институциите на ЕС, с оглед на намаляване на напрежението, повишаване на взаимното доверие и съвместната европейска сигурност, и сътрудничество във всички секторни области, които могат да съдействат за по-голяма свързаност между народите и за укрепване на основите на мира и просперитета на страните в тези морски региони.
Посланията на участниците в дискусията подчертаха необходимостта от:
Участниците в кръглата маса посрещнаха с одобрение приемането на 21 май 2019 г. отминистрите на седем черноморски страни[1]в БукурещнаОбщ дневен ред за Черно море, в изпълнение на изразената в Бургаската министерска декларация от 31 май 2018 г. решимост на тези страни да разработят - със съдействието на Европейската комисия - съвместен документ, чрез който регионалното сътрудничество в Черноморския регион да се доближи организационно до опита, натрупан в приложение на съществуващите стратегии и политики на ЕС за макрорегионално сътрудничество в Адриатически-Йонийския, Алпийския, Балтийския, и Дунавския макрорегиони;
Участниците в кръглата маса се обръщат към Европейската комисия с призив да продължи да оказва подкрепа на регионалните страни за прилагане на принципите и методите на стратегическо макрорегионално сътрудничество между страните в Черноморския регион,с оглед на тяхното мирно икономическо развитие и преодоляване на общите предизвикателства и рискове, вкл. безпрепятствено и устойчиво икономическо сътрудничество, гарантиране на енергийната сигурност, премахване на опасността от военна ескалация на политическото напрежение и недопускане на опустошителен военен конфликт, регулиране на миграционния натиск върху външните европейски граници, противодействие на терористични заплахи, пресичане на трансфера на наркотици, борба с климатичните промени, и за екологическа чистота на морските региони в Европа.
София, 7 юни 2019 г.
[1]България, Грузия, Молдова, Румъния, Руската федерация, Турция, и Украйна
2014 © Черноморски институт. Privacy Policy | Условия за ползване